Energetické štítky pro bytové domy nebudou automaticky potřeba

Dnes, 11. 2. 2015, byla ve 3. čtení schválena novela zákona č. 406/2000 Sb. Účinnost této novely je navržena od 1. 7. 2015. Nechá se předpokládat, že další změny do novely nebudou Senátem ČR zaneseny. Pojďme si po krocích přiblížit, co bylo v novele na poslední chvíli změněno.

PRO BYTOVÉ DOMY UŽ NEBUDE EXISTOVAT DATUM, DO KTERÉHO MUSÍ ŠTÍTEK OPATŘIT!

Současné znění nařizovalo, že bytové domy nad 1500 m2 energeticky vztažné plochy musí mít do 31. 12. 2014 energetický štítek zpracovaný. Menší bytové domy to měly za povinnost do 31. 12. 2016 (ty nejmenší pod 1000 m2 do 31. 12. 2018).

CO TO ZNAMENÁ?

Vypracování energetického štítku pro bytové domy bude na dobrovolném uvážení. V zásadě ho ale potřebovat budou. Energetický štítek totiž platí pro všechny byty v daném domě. A ten se při prodeji bytu vyžaduje.

Při prodeji celého bytového domu (stejně jako při všech prodejích), bude energetický štítek vyžadován.

Ti, kteří mají zpracovaný energetický štítek, litovat nemusejí. Na 10 let dopředu mají vystaráno prodávající jednotlivých bytů v domě. Připomeňme, že cena průkazu za celý dům je asi za dvojnásobná oproti ceně štítku jednoho bytu. Předpokládá-li se, že v budoucích 10 letech se v domě prodá více bytů než 2, vyplatí se vypracovat energetický štítek pro celý bytový dům.

BUDE TŘEBA ŠTÍTEK PRO DOMY POSTAVENÉ DO ROKU 1947?

Nově se nepočítá s tím, že domy postavené do roku 1947, které nepodlehly žádné větší rekonstrukci, nebudou mít za povinnost energetický štítek při prodeji opatřit.

Pojmem větší rekonstrukce je myšlena změna obálky budovy na ploše větší, jak 20 %.

PŘIBYLA ODPOVĚDNOST REALITNÍCH KANCELÁŘÍ

Dosavadní praxe ukázala, že se energetické štítky při prodeji mnohdy obcházely. Ať již klauzulemi ve smlouvách, ústní dohodou, atd. Aktuální návrh počítá i s odpovědností realitních kanceláří. Konkrétně:

  • Realitní kancelář bude odpovídat za uvedení energetické náročnosti v inzerátech.
  • Nedostane-li kanceláře od prodávajícího energetický štítek, bude muset do inzerátu uvést nejhorší energetickou třídu – G. Nesplní-li tak, čelí sankcím.

Tento příspěvek vychází ze zápisu poslanecké sněmovny ČR při 3. čtení novely zákona 406/2000 Sb. Jakmile bude známo výsledné znění, budeme mezi prvními, kteří jej zveřejní. Sledujte nás.

Z blogu

Nová zelená úsporám pokračuje!

Společnost Consultora bude od 12. října 2021 podávat žádosti v nové výzvě dotačního programu...

Celý článek

Novela zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií

Po dlouho avizované a odkládané novele zákona 406/2000 Sb., vstoupila dne 25.1.2020 v platnost...

Celý článek

Cenový strop pro revize kotlů

Počínaje rokem 2016 musí každý provozovatel kotle s výkonem nad 10 kW zajistit kontrolu technického...

Celý článek