Nedělejte stejnou chybu! - 1. část

„O byt máme zájem a banka nám půjčí, to není problém. Ale chceme slevu" I tak může vypadat jednání o koupi nového bydlení. Je ale jistota se schválením hypotéky na místě?

Vycházím z mnohých zkušeností, kdy zájemci o nemovitost chodící na prohlídky žijí v domnění, že hypotéka je jasná věc. Obvykle si něco o hypotékách přečetli na internetu, viděli několik lákavě nízkých úrokových sazeb na billboardech a svůj záměr napasovali do internetové kalkulačky. A právě to leckterým zájemcům stačí pro to, aby složili rezervační jistinu na nemovitost a teprve poté šli do banky žádat o hypotéku . V lepším případě to opravdu vyjde. V horším ne a takový klient přichází o rezervační jistinu v řádu několika desítek i set tisíc korun.

CO SE TEDY STALO ŠPATNĚ?

V první řadě je na místě se poradit s odborníkem, který vyhodnotí vaši situaci z pohledu banky. Například hypoteční poradce banky Vám předběžně vyhodnotí, jestli vůbec a jakou výši hypotéky můžete získat. Vezme v potaz výši a druh příjmů a výdajů, investiční záměr a mnoho dalších aspektů, které mají vliv na posouzení žádosti o hypoteční úvěr. Stejnou a obvykle lepší službu poskytne renomovaný nezávislý hypoteční konzultant. Ten kromě uvedeného vyřadí ty banky, u kterých jednoduše nemá cenu žádat, protože již dopředu ví, že klient podle metodiky dané banky nesplňuje kritéria pro schválení úvěru. Nemělo by se tak stát, že to „prostě zkusíte". Zamítnutí hypotéky totiž není dobrým signálem v jiné bance, která se o tom dozví z bankovního registru, kam nahlížejí všechny banky poskytující hypotéky! Nezávislý hypoteční konzultant také vyhodnotí v každý moment tu nejvýhodnější hypotéku. Je totiž zcela běžné vybírat nemovitost několik měsíců, zatímco akční nabídky bank obvykle trvají jeden, dva měsíce.

Co ještě udělat pro schválení hypotéky se dozvíte ve druhém díle článku, který uveřejníme 11.2.2015.

Z blogu

Nová zelená úsporám pokračuje!

Společnost Consultora bude od 12. října 2021 podávat žádosti v nové výzvě dotačního programu...

Celý článek

Novela zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií

Po dlouho avizované a odkládané novele zákona 406/2000 Sb., vstoupila dne 25.1.2020 v platnost...

Celý článek

Cenový strop pro revize kotlů

Počínaje rokem 2016 musí každý provozovatel kotle s výkonem nad 10 kW zajistit kontrolu technického...

Celý článek