Nová zelená úsporám – financování bytových domů

Dobrá zpráva pro společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Na březen roku 2015 se připravuje nová zelená úsporám pro zateplení stávajících budov. Oznámil to na konferenci pasivních domů dne 1. 11. 2014 náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. V programu Bytové domy bude podporována jak výstava nových, tak rekonstrukce stávajících bytových domů.

Kolik mohou bytové domy získat?

To v tuto chvíli není jisté, neboť podmínky nebyly ještě zveřejněny. Nechá se ale předpokládat, že podmínky budou podobné jako v současném programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy, kde se výše dotace pohybuje od 30% nahoru z výše uznatelných nákladů.

Jak funguje vyplácení dotace a financování?

Dotace se vyplácí na základě již hotových stavebních úprav, tedy po dokončení prací a doložení všech potřebných dokladů. Je třeba mít na účtu dostatek financí před začátkem realizace. Pokud nemá Společenství vlastníků jednotek nebo Bytové družstvo dostatek financí předem, je možné to pohodlně financovat bankovním úvěrem.

Částečné financování úvěrem

Je dnes běžně používaný, odzkoušený a dostupný nástroj k financování SVJ a Bytových družstev. Úrokové sazby jsou přijatelné. Pohybují se v rozmezí 2 – 8,5 % p.a. Vše je otázkou individuálního posouzení, základním předpokladem je ale dobré dlouhodobé hospodaření. O celém procesu financování a jeho problematice zas ale někdy příště ...

Je třeba reagovat rychle

Apelujeme na zájemce o dotaci, aby se o daný program zajímali již teď na konci roku 2014. Nechte se informovat, zanechte nám na sebe email a my Vám bude zasílat novinky ohledně vývoje.

To je dnes vše ohledně podmínek připravované Nové zelené úsporám pro bytové domy a s tím spojeného financování.

Sledujte náš BLOG, váš tým Consultora

Z blogu

Nová zelená úsporám pokračuje!

Společnost Consultora bude od 12. října 2021 podávat žádosti v nové výzvě dotačního programu...

Celý článek

Novela zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií

Po dlouho avizované a odkládané novele zákona 406/2000 Sb., vstoupila dne 25.1.2020 v platnost...

Celý článek

Cenový strop pro revize kotlů

Počínaje rokem 2016 musí každý provozovatel kotle s výkonem nad 10 kW zajistit kontrolu technického...

Celý článek