Nedělejte stejnou chybu - 2. část

V minulém díle jsem narážel na obvyklou chybu zájemců o hypotéku, rezervací nemovitosti před prvním jednáním o hypotéce. Nyní se podíváme na další kroky, které lze učinit pro větší jistotu schválení hypotéky.

CO JEŠTĚ UDĚLAT PRO SCHVÁLENÍ

Navštívili jste svého konzultanta, který analyzoval vaši situaci a vyhodnotil pravděpodobnost schválení hypotečního úvěru? Jste na dobré cestě, ale jednou z hlavních položek, které banka zkoumá, jsou registry (bankovní, nebankovní, SOLUS, aj.). A právě nahlédnout do registru na platební morálku klienta nemá žádný konzultant oprávnění. Jsou tak nasnadě dvě možnosti. Prostřednictvím žádosti o hypotéku zjistit zpětnou vazbou, zda první fáze žádosti o úvěr, tzv. prescoring, dopadl dobře, či nikoli. Klient však získává pouze posouzení, zda jsou záznamy v registrech pro úvěrující banku akceptovatelné pro schválení úvěru. Dalším způsobem je vlastní dotaz do registrů. Například projekt kolikmam.cz umožňuje zjistit evidované údaje v Bankovním registru klientských informací BRKI a Nebankovním (...) NRKI. Na základě tohoto požadavku dostanete plnohodnotný výpis z uvedených registrů. Pokud výpis neobsahuje žádné negativní informace, jste ke své hypotéce o velký krok blíže. V případě negativních informací doporučujeme probrat možnosti s Vaším hypotečním konzultantem.

JISTOTA SCHVÁLENÍ NA 100 % ?

Nechali jste zanalyzovat Vaše šance na získání hypotéky, dotázali jste se do registrů a vše dopadlo dobře? Máte velkou šanci na získání hypotéky, ale stále není konec! Druhou fází žádosti o hypotéku je schvalovací proces, který se obvykle odehrává (na rozdíl od prvního) na centrále banky, v tzv. risk oddělení. Až výstup tohoto oddělení lze považovat za stanovisko banky, zda úvěr schvaluje a za jakých podmínek. Do té doby Vám, bohužel, nikdo nemůže garantovat schválení hypotéky.

KDY ZAČÍT S NÁKUPEM NEMOVITOSTI

V prvním díle tohoto článku jsem se zmínil o riskantní rezervaci bytu bez opodstatněné jistoty schválení hypotéky. Co doporučit, abyste koupi neunáhlili? Konzultujte! Jedině nestranný a dostatečně kvalifikovaný konzultant Vám poradí, jak získat hypotéku. I on dostane zaplaceno pouze v případě, že hypotéku získáte a řešit nestandartní situace je na jeho denním pořádku. Za velmi důležité musíte také považovat znění rezervačních a (budoucích) kupních smluv. Zde už je spíše na místě oslovit právního zástupce.

Z blogu

Odštěpení střediska sever - pobočka Liberec

Vážení klienti a partneři, v průběhu let se naše společnost Consultora stala klíčovým pomocníkem...

Celý článek

Zpracování Návrhu energetických opatření (NEO)

Zpracování Návrhu energetických opatření (NEO) Poradci Energetického konzultačního a informačního...

Celý článek

Nová zelená úsporám pokračuje!

Společnost Consultora bude od 12. října 2021 podávat žádosti v nové výzvě dotačního programu...

Celý článek